fbpx

Skąd wzięło się pojęcie kapsułowej garderoby?

Kapsułowa garderoba to nie wynalazek minimalistek z naszych czasów. Pochodzi z lat 70-tych XX wieku, kiedy to wymyśliła ją Susie Faux, właścicielka londyńskiego butiku. Według definicji Pani Faux, kapsułowa garderoba to zbiór ubrań składający się z ponadczasowych elementów, które uzupełniane są o odzież sezonową. Chodzi o to, by mieć jak najmniej ubrań, i jednocześnie bez problemu móc skompletować zestaw na każdą okazję. 

Idealne rozwiązanie?

Ideą szafy kapsułowej jest również posiadanie ubrań o jak najwyższej jakości, czyli takich, które będziemy nosić latami. Praktycznie jedynym minusem ubrań premium jest ich cena. Jak zatem skompletować kapsułową garderobę i nie zbankrutować?

Na ratunek przychodzą nam przeceny oraz coraz bardziej popularne kupowanie używanych ubrań. W czasie głębokich, sezonowych wyprzedaży możemy odwiedzić sklepy, które wcześniej były dla nas zbyt drogie. Oczywiście najlepiej zrobić to w pierwszych dniach, a nawet godzinach przecen kupując wcześniej upatrzone ubrania.  

Kilka wizyt w second-handzie może zaowocować z kolei prawdziwymi stylistycznymi i jakościowymi perełkami. To idealny wybór dla osób z duszą poszukiwaczy skarbów i tych z nas, którzy mocno stawiają na ekologię. 

Czy cena zawsze oznacza jakość?

Niestety nie. Dlatego zawsze czytaj skład podany na metce produktu, który kupujesz. Możesz być wielokrotnie zaskoczona/y, że odzież która kosztuje bardzo dużo wykonana jest ze słabej lub średniej jakości materiałów. Często wynika to z tego, że płacimy za markę lub unikatowość produktu a nie za jego jakość.

Przykładowo, sweter znanej marki za ponad 500 zł nie musi być wcale wykonany z miłego w dotyku i trwałego kaszmiru, ani nawet w 100% z owczej wełny, ale z mieszanki wełny i akrylu lub po prostu z bawełny. 

Od czego zacząć budowanie kapsułowej garderoby?

  1. Poznaj swój typ kolorystyczny i rodzaj sylwetki. Pozwoli to wytypować kroje i kolory, w których będziesz wyglądać najlepiej. Ułatwi Ci to znacząco podejmowanie decyzji podczas zakupów.
  2. Zrób listę elementów, które w Twoim stylu życia sprawdzają się najlepiej. Dużo zależy od zawodu, który wykonujesz oraz od sposobu, w jaki spędzasz wolny czas. Każdy z nas ma indywidualne potrzeby, ale jeżeli potrzebujesz małej wskazówki napisz do mnie wiadomość z prośbą o “szafowy niezbędnik” dla pań. Będzie on dla Ciebie praktyczną wskazówką do budowania wymarzonej szafy.
  3. Kiedy stworzysz listę elementów swojej bazowej szafy, porównaj ją z zawartością swojej garderoby i zrób listę zakupów. Jeżeli nie jesteś w stanie uzupełnić braków jednorazowo, zaznacz, które elementy są priorytetowe.
    Zobaczysz, że kiedy przestaniesz robić przypadkowe zakupy, budżet na ubrania o lepszej jakości się znajdzie.
  4. Przed dokonaniem zakupów nie zapomnij pozbyć się ubrań, w których nie chodzisz, tych które są w kiepskim stanie i tych które po prostu do Ciebie nie pasują. Przegląd szafy jest bardzo oczyszczający, pozwoli Ci zrobić więcej cennej przestrzeni w szafie.

Potrzebujesz wskazówek lub pomocy przy stworzeniu wymarzonej kapsułowej garderoby?

Zapraszam do kontaktu.

Twoja Szafistka

Dodaj komentarz