fbpx

Plusy i minusy zakupów on-line.

Dużo łatwiej przychodzi nam kilka kliknięć i dokonanie zakupu przez Internet, niż przebrnięcie przez junglę ubrań w tradycyjnym sklepie. Przez zakupy on-line oszczędzamy czas i często pieniądze, łapiąc super okazje. Ale czy na pewno to taki świetny sposób na zakupy? Czy zawsze są to rozsądne i trafione wybory?


Zalety zakupów w Internecie

Zacznijmy od plusów. Czym kuszą nas zakupy on-line?

 1. Możliwością dokonania zakupów z każdego zakątka ziemi, do którego dochodzi Internet. Nie ma konieczności wychodzenia z domu.
 2. Zakupów można dokonać o każdej porze dnia i nocy.
 3. W krótkim czasie jesteśmy w stanie przejrzeć cały asortyment sklepu.
 4. Dostępność większej ilości modeli oraz rozmiarów, niż w przeciętnym sklepie stacjonarnym.
 5. Przy pomocy filtrów dostępnych na stronach sklepów możemy szybko sprawdzić ofertę kilku sklepów pod kątem naszej potrzeby. 
 6. Brak namawiających do zakupu ekspedientek nastawionych na sprzedaż 

Wady

To czy jest ciemna strona medalu? Niestety jest.

 1. Odzież lub dodatek, który zamówimy, może okazać się słabej jakości np. cienki, prześwitujący, gniotący się.
 2. Kuszą nas zdjęcia modeli i modelek, którzy obłędnie prezentują  się w najnowszych modelach ubrań. Kupujemy kompulsywnie, bez rozwagi, bez uwzględnienia swoich krojów i kolorów.
 3. Źle dobrany rozmiar. Mierzycie się wzdłuż i wszerz, a nadal kupiona koszulka jest za krótka? To może się niestety zdarzyć.
 4. Konieczność odesłania zakupów do sklepu, jeżeli towar nie spełni naszych oczekiwań. Wypełnienie odpowiednich dokumentów i nadanie paczki.
 5. Zamrożone pieniądze. Po odesłaniu zwracanych zakupów czekamy na zwrot w zależności od sklepu od 3-14 dni po otrzymaniu towaru przez sklep.
 6. Szczególnie trudne jest kupowanie butów, które w wielu przypadkach okazuje się nietrafionym zakupem. Wyglądają dobrze, ale nie są wygodne. 
 7. Dodatkowe koszty – koszt przesyłki, zwrotu lub reklamacji.

Co więc robić? 

Zdecydowanie nie jestem przeciwniczką zakupów on-line. Każdy z nas powinien być jednak  świadomy, że obok licznych zalet mają ona także pewne wady.

Potrzebujesz małego przewodnika po udanych zakupach on-line? Znajdziesz go w moim kolejnym artykule. 

Twoja Szafistka

osobista stylistka

Źródło zdjęć: print screeny ze strony zalando.pl, e-obuwie.pl, answear.com

1 Komentarz

 • Anna anna
  Posted 19 marca 2020 21:14 0Likes

  Moje zakupy on-line w większości nie były udane. Mowa o tych ciuchowych, bo cała reszta to spoko. Dlaczego? Bo ciuchy muszą pasować jak druga skóra. On- line tego nie załatwisz. To nie moja bajka zdecydowanie.

Dodaj komentarz